Poczuj ten urok

Uroczysko Hruszki to przedsionek świata nieskażonej przyrody. Najsławniejsza atrakcja tego miejsca to oczywiście Puszcza Białowieska – największy dziki las Europy – czeka na Was tuż za progiem.

Można ją zwiedzać samodzielnie, korzystając z wytyczonych szlaków, lub z doświadczonym przewodnikiem, z którym będziecie mogli wejść na teren zamkniętego rezerwatu ścisłego w Białowieży. Warto się tam wybrać chociaż raz w życiu – to niepowtarzalna okazja, by na własne oczy przekonać się, czym różni się ten prastary ekosystem od zwykłego lasu.

A może wolicie spacer z przewodnikiem śladami zwierząt? Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć na własne oczy nie tylko duże ssaki (żubry, jelenie, wilki), ale też wiele mniej znanych, mniejszych, a równie ciekawych dzikich istot . Na podglądanie ptaków przyjeżdżają nad nieodległy Zalew Siemianówka ornitolodzy z całego świata.

Tuż przy domu przebiega szlak rowerowy Green Velo – wprost z podwórza można wybrać się na bliższą lub dalszą wycieczkę rowerową i zwiedzić np. Białowieżę z Muzeum Przyrodniczym i parkiem pamiętającym czasy cara Aleksandra, z tradycyjną drewnianą zabudową i cerkwią z niezwykłym ikonostasem. Bliższa wycieczka poprowadzi do Narewki z zabytkowym kirkutem i czynną cerkwią oraz prężnie działającą galerią sztuki im. Tamary Sołoniewicz. W Galerii nie tylko obejrzymy stałe zbiory i aktualną wystawę, ale możemy także porozmawiać i dowiedzieć się wiele o kulturze regionu.

Warto też odwiedzić maleńkie wioski rozsiane między łąkami i lasem, w których zatrzymał się czas: poddać się rozmarzeniu tutejszego krajobrazu, posłuchać ptaków i dać sobie szansę na spotkanie żubra, jelenia, łosia czy też innych mieszkańców Puszczy…

Na amatorów dalszych wycieczek czeka uroczy Supraśl z muzeum ikon, tatarska wioska Kruszyniany, Festiwal Wielu Kultur w Czeremsze…

Bliskość rzeki Narewki to okazja do spłynięcia kajakiem – szlak kajakowy zaczyna się jeszcze w Puszczy, a z poziomu wody podglądanie przyrody jest jeszcze bardziej ekscytujące, bo mamy ją dosłownie na wyciągnięcie ręki. Możemy też wybrać się stąd kajakiem na większe rzeki: Narew lub Biebrzę – „polską Amazonię”. Kto nie chce płynąć kajakiem, może spróbować swoich sił na łódkach lub drewnianych tratwach.

Amatorzy konnych wycieczek znajdą tu także okazję by poczuć się częścią natury. Spokojne i łagodne konie huculskie czekają na gości w Starym Masiewie.

Zima to oczywiście narty biegowe – świetny sposób na dotarcie w rejony niedostępne latem, gdy roślinność jest bujna.

Koniecznie trzeba spróbować lokalnej kuchni. A jeśli nie chcecie jeździć po restauracjach, możecie zwrócić się do miejscowych gospodarzy i zamówić u nich lokalne wyroby: sery, miód, chleb, przetwory…

Atrakcji u nas dostatek. Ale nawet nie opuszczając domu, zanurzycie się w inny świat. Wiosną wieczorne koncerty żab, jesienią odgłosy rykowiska i odlatujących żurawi. Wszystkie pory roku niosą ze sobą inne doznania, a smakować można je siedząc wygodnie przy kominku, na balkonie lub na tarasie.

Wygodny dom kusi też przyjemnościami dostępnymi na miejscu. Długie śniadania na tarasie, wspólne gotowanie w dobrze wyposażonej kuchni, wieczorem grill lub ognisko, chwila samotności z książką na oszklonej werandzie lub długie nocne rozmowy przy kominku… Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy!